Rzut oszczepem

Jedna z konkurencji lekkoatletycznych, która bazuje przede wszystkim na pchnięciu oszczepem tak, aby upadł jak najdalej. Wbrew pozorom, tego rodzaju aktywność fizyczna stanowi sport znany od czasów ludzi pierwotnych. Jak to możliwe, że taką dyscyplinę uprawiano już setki wieków temu?
Rzut oszczepem okazuje się bardzo powszechny od setek lat z tego względu, że pierwsze plemiona musiały rzucać oszczepem po to, aby upolować zwierzynę. W konsekwencji tego ruchy przypominające te narzucane obecnie przez regulamin opisywanej dyscypliny sportowej jak najbardziej przypominają te z dawnych wieków.

Grafika przedstawiająca osobę rzucającą oszczepem Jeżeli natomiast chodzi o sport sam w sobie, to jest to jedna z głównych dyscyplin lekkoatletycznych, która jak pokazują to karty historii – wywodzi się z okresu starożytnego. Jest to sport uznawany za konkurencję techniczną. Po raz pierwszy stał się rzut oszczepem dyscypliną sportową o charakterze olimpijskim w roku 1908, ponieważ to wówczas pierwsze rzuty kulą wykonywali na olimpiadzie letniej mężczyźni. Z kobietami historia z rzutem oszczepem zaczęła się natomiast nieco później, bo pierwsze ich rozgrywki i rywalizacja w tejże kategorii sportowej datowane są na dokładnie rok 1932. Ogólnie rzecz biorąc, z czasem rzut oszczepem stał się sportem na Mistrzostwa Europy oraz zaczęto z niego organizować mistrzostwa świata. Były także wielokrotnie rozmaite mityngi lekkoatletyczne. Dodatkowo, warto stwierdzić też, że rzut oszczepem uchodzi za rozgrywki siedmioboju oraz dziesięcioboju. I tak też pozostało przez dekady lat do chwili obecnej. Zawody tego rodzaju zawsze odbywają się na odpowiednio przystosowanym stadionie.
Autor: