Siedmiobój

Jako siedmiobój określa się dyscyplinę sportową o charakterze lekkoatletycznym, która nierzadko profesjonalnie nazywana jest również heptatlonem. Okazuje się ona jedna z ważniejszych konkurencji na igrzyskach olimpijskich oraz lekkoatletycznych zawodach na skalę międzynarodową oraz światową. Co warto wiedzieć na temat tejże ciekawej aktywności fizycznej? Przekonaj się po lekturze tego, co zaprezentowaliśmy poniżej.
Zacznijmy zatem od specyficznego nazewnictwa. Otóż siedmiobój nieprzypadkowo ma swoje takie a nie inne określenie. Generalnie jest to konkurencja ogólna składająca się z siedmiu poszczególnych, odrębnie wyróżnionych konkurencji. Zawsze zawody heptatlonu odbywają się na otwartej przestrzeni i z reguły jest to odpowiednio do tego przygotowany stadion. W siedmioboju, co bardzo charakterystyczne, występują wyłącznie reprezentantki płci pięknej. Z kolei dla panów, mocno zbliżoną kategorią sportów lekkoatletycznych składających się z kilku konkurencji jednocześnie, okazuje się być tak zwany dziesięciobój. W przypadku mężczyzn mowa o uprawianiu siedmioboju z reguły w hali, ale jak już wyżej wspomnieliśmy, przeważnie heptatlon jest realizowany przez kobiety i to wśród nich ta aktywność fizyczna jest najczęściej spotykana.

kobieta podnosząca sztangę
Ogólnie rzecz biorąc, należy także podkreślić, iż istnieje pewna zasada tycząca się samych rozgrywek, a mianowicie konkurencje poszczególne, które wchodzą w skład siedmioboju, są zazwyczaj realizowane w przeciągu dwóch dni w odpowiedniej kolejności. W kolejnym artykule przedstawimy krok po kroku na czym polega każdorazowy dzień siedmiobojowych zawodów.
Autor: