Pchnięcie kulą – na czym polega?

Pchnięcie kulą to innymi słowy rzut kulą, co stanowi dyscyplinę lekkoatletyczną opierającą się na wypychaniu specjalnego przyrządu sportowego zwanego kulą. Jej średnica wynosić ma zawsze 2,135 m. W tej dyscyplinie sportowej mogą brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Przedstawicielki płci damskiej muszą rzucać kulą nieco lżejszą niż reprezentanci płci męskiej, a dokładnie chodzi o masę równo czterech kilogramów. W przypadku tak zwanej grupy juniorek młodszych mowa o rzucaniu kulą o masie trzech kilogramów. Jeżeli chodzi zaś o mężczyzn, to waga kuli ma wynosić siedem i dwadzieścia sześć dziesiątych kilograma. Młodzicy natomiast mają nieco lżejszą wagowo kulę, która ma równo pięć kilogramów, a juniorzy młodsi a więc kategoria męska między szesnastym a siedemnastym rokiem życia rzuca kulą ważącą pięć kilogramów. Juniorzy podzieleni są również na starszaków i juniorami starszymi określa się mężczyzn w przedziale wiekowym między osiemnastym a dziewiętnastym rokiem życia. Ich kula ma natomiast ważyć równo sześć kilogramów.

kobieta zamierza pchnąć kulą
Co do samej charakterystyki stylu pchnięcia kulą, czy jak kto woli rzucania kulą, warto dodać na pewno, że zanim kula zostanie wypchnięta powinna mieć kontakt z szyją osoby rzucającej. Jeżeli natomiast zawodnik po zrealizowaniu rzutu nie wyjdzie z koła tyłem, jego rzut jest dyskwalifikowany. Ponadto warto również wspomnieć o tym, że regulamin mówi o tym, że kula musi wlecieć we fragment wycinka koła, jaki ma kąt niespełna trzydzieści pięć stopni.
Wyróżnia się dwie najbardziej charakterystyczne i uznawane za podstawowe techniki rzutu kulą. Mowa o rzucaniu kulą z wykorzystaniem techniki obrotowej oraz rzucaniem kulą techniką z doślizgu.
Autor: